Jdi na obsah Jdi na menu

FASCIE - FASCINUJÍCÍ 3D PAVUČINA V TĚLE

10. 5. 2016

 Fascie – fascinující 3D pavučina v těle
fascie-clanek1.jpg

 

fascie-tela.jpg

 

 

 

 

 

 

Fascie / nebo také pojivová tkáň / je struktura, která obaluje, rozděluje a tvoří oporu celému systému v těle. Je tvořena kolagenními, elastickými a dalšími vlákny, která jsou obklopena mezibuněčnou tekutinou. Fascie obaluje cévy, nervy, kosti, svaly, jednotlivé snopečky svalů, vnitřní orgány jsou v ní také zavěšeny. Z toho vidíme, že fasciální tkáň tvoří v našem těle obrovskou prostorovou 3D pavučinu v těle, aby vše drželo a zároveň se mezi sebou mohlo pohybovat a klouzat. Je i nejbohatším smyslovým orgánem v těle. Má vliv také na stabilitu v těle. Ne svaly a kosti jak se kdysi myslelo. Zároveň je neustále v pohybu, přetváří se a přizpůsobuje pohybům a polohám našeho těla. Elasticita fascie také slouží pro uchování kinetické energie. Ve fasciích se hojně vyskytují receptory a nervová zakončení. Kdysi se fascie považovaly za mrtvý výplňový materiál – ve skutečnosti fascie žije nezávisle na mozku, reaguje na stres a neustále se přizpůsobuje pohybu a mění se jako želatina. Pokud je v některé časti ztlačována či přetěžována, mění svou strukturu, tuhne,plstnatí a stává se dehydrovanou. Ve stresu reaguje fascie jako vlněný svetr vypraný v horké vodě. Není pružná a vše co se pod ní nachází nemůže být správně vyživováno. Atoto může vést po čase k boletivosti našeho těla a kloubů. Bolest často způsobují právě tyto fascie, ne svaly jak se doposud myslelo.

fascie-clanek3.jpg

 I v průběhu života se její struktura mění. S věkem klesá tekutost a elasticita. Vlivem stresu, nemocí, špatných pohybových strereotypů, nadměrné či jednostranné sportovní či pracovní zátěži se fasciální síť přetváří, tuhne a jednotlivé vrstvy se mezi sebou slepují a naše tělo se pak nemůže pohybovat volně a elegantně. Pokud ráno vstaneme a neprotáhneme se, abychom jednotlivé vrstvy od sebe odlepily, časem bude tělo míň a míň pružné, pohyb bude namáhavější a některé struktury v těle přetěžovány. A je tu Bolest.

Jsme zvyklí trénovat svaly, ale o fascie se nestaráme. Dneska už víme, že i fasciální síť lze trénovat. Zasloužil se o to i Dr.Robert Schleip, německý biolog a psycholog působící na univerzitě v Ulmu na katedře neurofyziologie. Společně s dalšími odborníky vede výzkum pojivové tkáně a výsledky své práce integruje do tělesné výchovy, cvičení a sportu. Se svou ženou vytvořil tréninkový program nazvaný Fascial Fitness, který zahrnuje jak cvičení, tak i automasážní techniky zaměřené na tzv. pojivovou tkáň / fascii /. Cílem je odlepit ztuhlé nebo slepené fascie, aby se mohly mezi sebou opět pohybovat a zároveň byly pružné ,elastické a hydratované.

V březnu 2016 a září 2018 jsem se mohla osobně setkat s velice charismatickým Dr. Robertem Schleipem v Praze na FASCIAL FITNESS INRODUCTION COURSE a KONFERENCE IN SPORT AND MOVEMENT. Byl to pro mne velký zážitek podivat se na tělo trochu z jiné stránky. Skoro již 12let používám Pěnový válec nejen na cvičení, ale i k uvolnění svalové a fasciální tkáně. Abych mohla lidem uvolnit i jiné části těla, kde se Pěnovým válcem nešlo dostat, začala jsem používat i různé velikosti míčků a ježků. Jsem stále překvapena, jak jednoduchým způsobem si mí klienti mohou sami po instuktáži pomoci od bolestivosti z přetíženi. Jen samotné uvolňováni však do budoucna nestačí. Je třeba zapracovat i na pohybových

fascie-clanek4.jpg

 
   


stereotypech, aby k přetěžováni nedocházelo. I přes to, že jsem načetla hodně informací z pro mne dostupných zdrojů o fasciální tkáňi, bylo pro mne setkání s Dr. Robertem Schleipem fascinující.

Jak na uvolnění a hydrataci svalů a fascií pomocí Pěnového válce - E - book zde www.pohybovy-specialista.cz/clanky/e---booky.html

Sledujte rubriku SEMINÁŘE PRO VEŘEJNOST kde jsou vypsána  témata seminářů jak si sám jednoduše pomoci při bolestech zad, krční páteře, ramen, loktů, karpálů, kyčlí, kolen, pat. I v roce 2018/2019 bude probíhat unikátní kurz, který nikde jinde nenajdete - POZNEJME SVÉ TĚLO.

Martina Fallerová - pohybový specialista,osobní trenér a lektor Pilates, Spiraldynamik®a zdravotního cvičení, lektor IQ Pohyb Akademie