Jdi na obsah Jdi na menu

KYČELNÍ KLOUB

27. 3. 2019

KYČELNÍ KLOUB - PROČ SE MU VĚNOVAT ?

postizeny-a-umely-kloub.jpg

Díky evoluci jsme se z opory čtyřech končetin postavily na dvě tzv. dolní končetiny a druhé dvě tzv. horní končetiny se staly volné a můžeme je používat k obsluze svého těla a práci. Pánev se tedy musela přetočit o 90st přes kyčelní kloub, a ten patří mezi největší klouby v našem těle a slouží k přenosu sil z dolní končetiny na trup a opačně. Vyvíjí se jako poslední a stárne jako první.

Kyčelní kloub čerstvě narozeného dítěte ještě není vyvinutý, byl přece 9 měsíců ohnutý v břiše maminky. Aby došlo k správnému dozrání a natažení, je třeba pohyb. Od kopání nožičkama, leh na břiše, přetáčení, lezení, chození bokem kolem nábytku a pak samotná chůze, která je pro tento kloub zásadní. Při chůzi dochází jak k natažení při odrazové fázi tak i k ohnutí při kročné fázi. Pro vývoj jsou důležité i lezecké stěny, prolézačky, kde se využívá plný rádius pohybu a zavěšení hlavou dolů. Kyčelní kloub dozrává až při výměně zubů mezi 9 – 10 rokem.

Naše tělo je stvořeno pro pohyb a pro kyčelní kloub to platí dvojnásob. Jedině tak si zachováme rozsah pohybu, prokrvení a výživu tkání souvisejících s kyčelním kloubem.

hyzdove-svaly--1-.png

Dnešní doba sedavá ale kyčelnímu kloubu spíše škodí. Sedíme v práci, autě, doma u televize, počítače, tabletu, s přáteli. Hýbeme se čím dál míň a problémy nejen s kyčelním kloubem se začínají ozývat i u mladší generace. Omezený rozsah pohybu, jednostranné zatěžování, špatný pohybový stereotyp či sportovní přetěžování jsou často příčinou degenerativních onemocnění nejen kyčelního kloubu. Abychom se nedostali na čekací listinu pro výměnu kyčelního kloubu, je třeba o pohybu přemýšlet a během života pro to něco udělat. Každý je sám zodpovědný za své tělo. To co my dnes na těle zanedbáme, v budoucnu už nedoženeme.Pokud chcete vědět JAK na KYČLENÍ KLOUB - www.pohybovy-specialista.cz/clanky/e---booky.html

 

img_8173--2-.jpg

img_8183--2-.jpg