Jdi na obsah Jdi na menu

PROBUĎME SVÁ CHODIDLA

7. 1. 2017

PROBUĎME SVÁ CHODIDLA

 Před 4 milióny let začalo polidšťování nohy, aby se člověk mohl

2017-01-07-23.23.52.jpg napřímit a postavit na dvě dolní končetiny a zároveň horní končetiny mohl začít používat k obživě a jako pracovní nástroj. Nohy jsou z hlediska architektury mistrovské dílo. Mají spirální konstrukci, která umožňuje precizní stabilitu, velkou dynamiku a působí také jako velký tlumič pro jemné a tiché našlapování.

Kostra nohy se skládá z 28 kostí a spousty krátkých i dlouhých svalů, šlach a vazů. Pokud vše funguje jak má, vidíme patní kost stát kolmo k zemi, klínovité kosti jsou stabilně šroubovitě zaklíněny a tvoří podélnou klenbu, u nártních kostí vidíme příčnou klenbu a všechny prsty leží volně na zemi. Od stabilního a funkčního chodidla se může celá dolní končetina zacentrovat, a pokud dobře fungují i kyčelní klouby, je v pohodě i naše koleno. Plní-li svaly a vazy našeho chodidla tlumící funkci, zamezí přenosu nárazových sil nejen do kolen a kyčlí, ale i do celé páteře včetně hlavového kloubu.

Po narození jsme byli obuti do bot a ztratili jsme přirozené vnímání a prociťování povrchu, po kterém kráčíme. Vypolstrovaná podrážka a pevná bota okolo paty nám vzala i schopnost balanční. Prodloužili jsme krok a začali dupat. V úzkých botách není dostatek místa, svaly ve vypolstrované botě nemusí pracovat a máte tady zborcenou klenbu a deformitu chodidla.

U mých klientů vidím skoro vše. Jak zborcenou podélnou či příčnou klenbu, tak deformitu prstů jako je hallux valgus, drápovité prsty či nestabilní kotník. Oni ale většinou přijdou s jiným problémem. Bolí je třeba koleno, je problém v kyčelním kloubu či bedrech. Je třeba si uvědomit, že pokud chci stavět dům, bez stabilních základů to nejde. Stejné je to i u nás. Pokud není funkční a stabilní chodidlo jak může zbytek těla na nestabilních základech dobře pracovat? Metoda Švýcarsko – Francouzského fyzioterapeutického – pohybového konceptu, kterou jsem vystudovala, nabízí spoustu možností jak s dětským i dospělým chodidlem pracovat.

2017-01-07-23.30.17.jpg

Funkční chodidlo je pak třeba zkoordinovat do pohybu nejen s celou dolní končetinou včetně kolene, ale i s pánví, hrudníkem, hlavou či horní končetinou. Je třeba zaintegrovat chodidlo do chůze, běhu a dalších denních či sportovních činností. Chce to jen začít vnímat své tělo a používat jej tak, jak je nám anatomicky dáno a ne proti naší 3D anatomii. S tím Vám ráda pomohu.

10-aktivace-klenby-nohy-i.jpg